446
200879

A Baroque second half 17th century pietre dure cabinet, probably Flemish. On later stand.

700 000 - 1 000 000 SEK
62 100 - 88 700 EUR
64 800 - 92 600 USD
Hammer price
600 000 SEK

Ebony and tortoiseshell veneered, adorned with pietre dure plaques from Florence and gilt bronze figures. Pietre dure plaques signed "Griz". Length 93 cm, width 48 cm, height 63 cm. Total height 146 cm. Key included.

Some damages, repairs.

Literature

Koeppe, Wolfram and Annamaria Gusti, Art of the Royal Court Treasures in Pietre Dure from the Palaces of Europe, The Metropolitan Museum of Art, New York 2008.
Fabri, Ria, De 17de-eeuwse Antwerpse kunstkast, Bryssel 1991, compare kunstkast met florentins werk, nr 36.
Giusti, Annamaria, Pietre Dure and the Art of the Florentine Inlay, London 2006.
Riccardi-Cubitt, Monique, The art of the cabinet, London 1992.

More information

Konsten att skapa dekorativa mönster med hjälp av olikfärgade stensorter, s.k. pietre dure, har sina rötter i antiken men fick under renässansen i Italien en särställning vid tillverkningen av dyrbara möbler. Verkstäder i Rom, Florens och Milano drev arbeten i sten till fulländning. Bordsskivor, skåp, skrin och andra dekorativa föremål pryddes av dyrbara arbeten av halvädelstenar, marmor och lapis lazuli. Stor möda lades ner på att leta fram olika stenars naturliga färgskiftningar och ådringar för att få material till att sammanställa t.ex. en fågels brokiga fjäderskrud eller en blommas skiftande färgnyanser. Renässansens människor sa att de "målade i sten, för evigheten". I Florens grundade Ferdinando I de Medici pietre dure verkstaden Galleria dei Lavori 1588 som kom att under århundraden driva stenkonsten till fulländning. Under 1600-talet var intresset stort bland de europeiska furstehoven att förvärva dylika exklusiva arbeten med pietre dure-dekor. Verkstäder skapades bland annat i Augsburg, Prag, Madrid och Paris. Ofta med hjälp av invandrade italienska stenarbetare. Det var inte heller ovanligt att konststyckena i pietre dure färdigställdes i Florens för att sedan skickas till de olika europeiska städernas verkstäder där själva möbeln byggdes och dekorerades med de importerade stenmotiven.

Auktionens skåp och bildprogram

Auktionens kabinettskåp är sannolikt tillverkat i Flandern på 1600-talet och dekorerats med samtida paneler av pietre dure från Florens. Centralt på skåpet bakom dörrparet är motivet med Adam och Eva, ormen och äpplet placerat. Ovanför står Justitia med svärd och vågskål för att döma den synd som begås då Eva ger Adam äpplet. Justitia flankeras av förgyllda bronser i from av Prudentia med spegeln och Rättvisan med svärdet. Det centrala mittfältet flankeras av olika exotiska djur såsom kattdjur, kameler, fåglar, hästar och hjortar.