Stålram lackerad med svart billack, armstöd av rosenträ med inläggningar av älghorn, svart skinnklädsel, bakben med hjul. Märkt med etikett THE RITZ Mats Theselius 1994 No 84/90 KÄLLEMO VÄRNAMO SWEDEN. Höjd 90 cm.
Obetydligt slitage och repor.
Modellen formgiven år 1994.