No. | Item | Hammer price |
901 | A Pablo Picasso 'Oiseau au ver' faience dish, Madoura, Vallauris, France 1952. | 6 500 SEK |
902 | A Pablo Picasso 'Oiseau no 83' faience dish, Madoura, Vallauris, France 1963. | 9 200 SEK |
903 | BRODERI på siden. 154 x 146,5 cm. Komponerat och tillverkat av Anna Casparsson. | 9 500 SEK |
904 | TEXTIL SKULPTUR. Same. Höjd 22 cm inklusive den signerade träsockeln. Tillverkad av Sten Kauppi. | 4 000 SEK |
904A | VÄVNAD. "Bruna Duchatelltäcket". Rölakan. 220,5 x 46 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström). | 900 SEK |
905 | VÄVNAD. "Slån". Inplock på linnebotten. 96 x 41 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | Unsold |
906 | VÄVNAD. "Knoppen". Gobelängteknik. 49,5 x 91 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 3 500 SEK |
906A | VÄVD TAPET. ”Himmels Drottningen”. Gobelängteknik. 196 x 102 cm. Signerad LICIUM. iG. (?) BN. ME. 1908. | 24 000 SEK |
906B | DRAPERIER, 1 par. "Renaissance". Rölakan. 213 x 98 respektive 225 x 97,5 cm. Signerade MMF (Märta Måås-Fjetterström). | 5 000 SEK |
906C | DRAPERI. "Timglaset". Rölakan. 254 x 148 cm. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström). | 5 000 SEK |
906D | DRAPERI. "Draperi med Långbårder". Rölakan. 207 x 103,5 cm. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström). | Unsold |
907 | DRAPERI. "Gullberna". Inplock på linnebotten. 190,5 x 123,5 cm. Signerat AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). | 12 000 SEK |
908 | MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 306 x 203 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson. | 32 000 SEK |
909 | MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 219 x 144 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 20 000 SEK |
909A | MATTA. "Åkerbär". Gobelängteknik. 307 x 200,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 24 000 SEK |
910 | MATTA. "Röda nejlikan". Gobelängteknik. 497 x 312,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 35 000 SEK |
911 | MATTA. "Finspong, brun" ("Kringelikroka"). Gobelängteknik. 371 x 375 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 145 000 SEK |
912 | MATTA. "Tånga, ljus". 306 x 260 cm. Gobelängteknik. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 62 000 SEK |
913 | MATTA. Flossa. 467,5 x 307 cm. Sverige/Finland omkring 1930. | 8 500 SEK |
914 | MATTA. "Ängarna". Flossa. 331,5 x 236 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 60 000 SEK |
915 | MATTA. "Ängarna". Flossa. 303 x 213,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 26 000 SEK |
916 | MATTA. "Ståndaren". Flossa. 369 x 251,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström). | 25 000 SEK |
917 | MATTA. "Tornet". Flossa. 304,5 x 204,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström). | 32 000 SEK |
918 | MATTA. "Rabatten, blå". Flossa. 432,5 x 295,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 100 000 SEK |
919 | MATTA. "Rabatten, blå". Flossa. 325 x 195 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 70 000 SEK |
920 | MATTA. "Gula trädet". Flossa. 124 x 73,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). | 19 000 SEK |
921 | MATTA. "Krabban". Flossa. 314 x 200,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 19 000 SEK |
922 | MATTA. "Luleälven". Reliefflossa. 538 x 329,5 cm. Signerad IHK (Ingrid Hellman-Knafve). | 58 000 SEK |
923 | MATTA. "Skvattram". Reliefflossa. 367 x 228 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 6 200 SEK |
924 | MATTA. Reliefflossa. 188,5 x 97 cm. Signerad SKLH 1954 (Södra Kalmar Läns Hemslöjd). | 10 500 SEK |
925 | MATTA. "Dukater". Rölakan. 408 x 308 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 80 000 SEK |
926 | MATTA. "Dukater". Rölakan. 337 x 232,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 9 000 SEK |
927 | MATTA. "Grön äng". Rölakan. 351,5 x 257,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 36 000 SEK |
928 | MATTA. "Grön äng". Rölakan. 285,5 x 190 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 21 000 SEK |
929 | MATTA. Rölakan. 287,5 x 145,5 cm. Sverige omkring 1920-30-tal. | Unsold |
930 | MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 360 x 277 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 30 000 SEK |
931 | MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 400 x 299,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 54 000 SEK |
932 | CARPET. "Nyponblomman". Rölakan (flat weave). 304 x 248,5 cm. Signed AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | Unsold |
933 | RUG. "Nyponblomman". Rölakan (flat weave). 263 x 183 cm. Signed AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | Unsold |
934 | MATTA. Rölakan. 272,5 x 190 cm. Signerad SB (Sigvard Bernadotte). | 5 000 SEK |
935 | GALLERIMATTA. "Randig med tvist, brun". Rölakan. 214,5 x 78,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 6 500 SEK |
936 | MATTA. Rölakan. 329 x 227,5 cm. Sverige 1940-50-tal. | 12 000 SEK |
937 | MATTA. "Salerno blå". Rölakan. 252 x 156,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 18 000 SEK |
938 | MATTA. Rölakan. 218 x 169 cm. Signerad h- Brita Grahn. | 4 000 SEK |
939 | MATTA. "Stensöta". Rölakan. 243,5 x 160,5 cm. Signerad KLH ID (Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau). | 33 000 SEK |
940 | GALLERIMATTA. "Falurutan grå". Rölakan. 1086,5 x 92 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 35 000 SEK |
941 | CARPET. "Falurutan grå". Rölakan. 267 x 185 cm. Signed AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | Unsold |
942 | MATTA. "Falurutan, röd, Borås". Rölakan. 328,5 x 248 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 48 000 SEK |
943 | MATTA. "Falurutan röd". Rölakan. 211,5 x 135 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 17 000 SEK |
944 | MATTA. ."Campanula" Rölakan. 301 x 194,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson). | 4 000 SEK |
945 | MATTA. "Vinterträd blå". Rölakan. 219,5 x 150 cm. Komponerad av Ingrid Dessau, tillverkad av Hemslöjden Borås. | 17 000 SEK |
946 | MATTA. Rölakan. 460 x 197 cm. Signerad VLH A-M HOKE-53 (Anna-Maria H. 1953). | Unsold |
947 | MATTA. Rölakan. 158 x 144,5 cm. Signerad HA. | 31 000 SEK |
948 | MATTA. Rölakan. 284,5 x 172 cm. Signerad JLH IH (Jönköpings Läns Hemslöjd, Ingrid Hjelmvik). | Unsold |
949 | MATTA. Rölakan. 226,5 x 147 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt. | 3 000 SEK |
950 | GALLERIMATTA. Rölakan. 454 x 91 cm. Sverige 1900-tal. | 5 000 SEK |
951 | MATTA. Gobelängteknik. 306,5 x 200,5 cm. Signerad NS (NB?). | 14 000 SEK |
952 | MATTA. Rölakan. 242 x 162 cm. Signerad US (VS?). | 6 200 SEK |
953 | Matta. Rya. 182 x 108 cm. Signerad SB (Sigvard Bernadotte). Tillverkad på Nils Nessims Textilateljéer. | 4 000 SEK |
954 | MATTA. "Solregn". Rya. 286 x 185,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | 6 200 SEK |
955 | VÄVD TAPET. "Le cerf" ("Hjorten"). Gobelängteknik. 144 x 189 cm. Signerad MS GYNNING (Manufactures Sénégalaises des Arts Décoratifs - Thiés, Sénégal, Lars G.). | 11 000 SEK |
956 | VÄVD TAPET. "Regatta". 116 x 160,5 cm. Signerad TMP GYNNING (Portalegre, Portugal, Lars G.). | 7 000 SEK |
957 | MATTA. "Matta nr 1". Handtuftad. 347 x 257 cm. Komponerad av Josef Frank 1938 för Svenskt Tenn. | 40 000 SEK |
958 | TEXTIL. "Flick-Flack". Sammet. 128 x 220 cm. Signerad olofsson (Pierre O.). | 2 800 SEK |