Fajans, målad dekor i blått mot vitt. Signerad EDITION PICASSO, stämplad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Höjd 13,5 cm, längd 17,5 cm.
A. Ramié, nr 250, sid 133.
Modellen utförd i 500 exemplar.