Chamotterat stengods, glasyr i brunsvarta nyanser. Signerad ÅKE Holm på ryggen. Höjd 55 cm.
Fötterna med obetydliga nagg samt liten retusch, möjligen från tillverkningen.
Stellan Olsson, "En bok om Åke Holm", 1991. Motivet utfördes i olika varianter, jämför sidorna 58 och 112.