A Stig Lindberg faience tureen with cover, Gustavsberg studio 1940's-50's.
Fajans, lökformad, målad dekor av ringar i gult, orange och svart. Signerad med studiohanden i blått SWEDEN F.166, målarsignatur Giovanni Pugno. Diameter 20 cm.
Krackelyr, mynningssprickor.
Provenance
Sven Jonson collection
×
Log in
Could not log in