A Wilhelm Kåge 'Argenta' creamware tray, Gustavsberg 1930-33.
Flintgods, grön glasyr med målad silverdekor av stjärnmönster. Signerat GUSTAVSBERG C ARGENTA 1018 B samt stämplat GUSTAVSBERG 1930 1018 2 och etikett: ENDA EX 1018.
Krackelyr, obet undersidesnagg, dekorslitage.
×
Log in
Could not log in