Graverad antikiserande dekor av dansande kvinnofigurer. Signerad Of. G. 109. 29. samt gravörsignatur. Skålens längd 22,3, höjd 12 cm.
Skålen med obet kantnagg.
H. Ricke, U. Gronert, "Glas in Schweden 1915-60", katalognummer 70, sid 81.
Modellen formgiven år 1918.