"Hibou à la chaise fond ocré"
Lithograph in colour, 1947, on Arches paper, signed in pencil and numbered 46/50
Gulnad, missfärgad efter passepartout, smärre fuktfläckar i övre hörnen, mjuka hanteringsveck. Rester av papperstejp längs bladets kanter a tergo, papperstförtunning i övre hörnen samt mindre defekter på bladets övre kant a tergo.
Galerie Pierre, Stockholm.
Bloch 409. Mourlot 54.
Edition 25 in bl/w, and 25 in colour.