80
156039

Gustaf Rydberg

(Sweden, 1835-1933)
30 000 - 40 000 SEK
2 680 - 3 580 EUR
2 840 - 3 790 USD
Hammer price
39 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Sweden, 1835-1933)

"Skånskt landskap"

Signerad G. Rydberg och daterad 1890. Duk 46 x 69 cm.

Provenance

Tidigare i vice Häradshövding Chr. Hommerbergs samlingar, Malmö.

Exhibitions

"Tavelutst. å Landstingssalen", Malmö, 5-6 april 1900, kat nr 73.

Literature

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, kat nr 402, sid 75.

More information

Förlaga till känt oljetryck.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?