"Från bortre ängen"
Signerad Eugen och daterad 1910. A tergo signerad E-n och daterad "omkr. 1910, färdigmålad 1941". Duk 80 x 120 cm.
Motivet avbildar Saltsjöqvarn sedd från Waldemarsudde.