"Beväringsmönstring"
Grupp bestående av sex figurer samt måttstock. Samtliga figurer stämpelsignerade "Axel Petersson. 'Döderhultarn' Oskarshamn". Skrivbordets bottenplatta signerad Axel Petersson och daterad 1919. Snidat och delvis bemålat trä. Höjd 24,5-40 cm.