"Konvalescenten"
Lithograph in colours (I state of III), 1938-39, signed in pencil and numbered 17/30. L. 36 x 55 cm. S. 49,8 x 69,8 cm.
Gulnad (dock ej längs bladets yttre kanter).
Enligt påskrift a tergo inköpt på Rädda barnens auktion i Stockholm 1946 (?). Litografin skänkt av Gösta Stenman, Stenmans konsthandel.