Förgylld och patinerad brons, marmor och sten. Skaft i form av stående flicka respektive pojke på kolonn med lagergirland. Svängda bladornerade ljusarmar. Höjd 63 cm.
Marmorsocklarna med lagningar och skador. Borrade för el. (2)