A Glössner & C:o wall lamp, partly silver plated, lamp holder in black lacquered metal, signed and dated -43.
Delvis baksides försilvrad relief i blästrat glas i form av mansfigur bärande eldslåga, signerad Glössner & C:o -43 samt signatur Edv Dalskog. Stomme med lamphållare av svartlackerat stål. Höjd 73 cm.
Visst slitage nedtill.
×
Log in
Could not log in