Stengods, glasyr i turkos och bruna nyanser, en figur som spränger sig ur kärlet, ett Hommage à Carl-Axel Acking - en som spränger gränser. Signerad med studiohanden Stig L. Höjd 16 cm
Lagning.
Carl-Axel Acking, gåva från Stig Lindberg till CAA.
Familjerna Acking och Lindberg umgicks familjevis, i synnerhet på sommaren i Skåne. Lindberg gjorde vasen som en uppskattning till vännen Acking med kommentaren till "En som spränger gränser".