Alm, tre större lådor med draghandtag i mässing samt överst tre mindre lådor. Brännmärkt CAA. Höjd 72, längd 85, djup 40 cm. Nyckel finns.
Smärre skador och slitage.
Carl-Axel Acking, det egna hemmet.
Sannolikt unik, ritad till Carl-Axel och Gullan Ackings första gemensamma hem, Nytorgsgatan 36 på Söder i Stockholm.
Red. Stig H:son Björkman "Svenska Hem i Ord och Bilder", Spectator, 1938. Hemmet dokumenterat och kommenterat av C-A Acking själv, sid 222-225, byrån avbildad sid 225.