Bonad björk inläggningarna med stiliserade växtornament, tre dörrar, bakom mittdörren två lådor. Brännmärkt CM, NKs metallbricka NK R 29134-4728. Längd 151, bredd 51, höjd 88 cm. Nyckel finns.
Smärre skador och slitage
Längd 151, bredd 51, höjd 88 cm; Length 151, width 51, height 88 cm.