"Plattenbau I"
Signerad H Spellmann och daterad 2006 och numrerad 1/8 a tergo. Ultrachromeprint, bladstorlek 33 x 92 cm.
Handelsbankens Konstförening, vårutlottningen 2009, vinst nr 19.
Stephan Trescher, "Hein Spellmann", 2005, jfr bild näst sista uppslaget. (Katalogen medföljer)