"# 517" ur serien Rost 1981
Signerad Dawid a tergo. Silvergelatinfotografi, guld- och selentonat barytapapper 49 x 39 cm. Ramen utförd av fotografen. Daterad 1999. Mått inklusive ram 72 x 61,5 cm. Enligt uppgift från fotografen gjordes denna bild endast i 3 exemplar 1981.
Ej examinerad ur ram.
Serien Rost visades för första gången på Moderna Museet i Stockholm. Det var Dawids stora genombrott och utställningen väckte stor uppmärksamhet. Den bestod av ett knappt trettiotal bilder av vardagliga järnföremål lagda i figurativa mönster på vit botten.
ROST, Fotografier av Dawid. Text: Leif Wigh. Producerad av Förlaget DOG i samarbete med Fotografiska Museet, 1983. Avbildad uppslag.
Dawid is one of Sweden’s most notorious photographers, and was a pioneer in conceptual photography. He had his breakthrough in 1983 with the exhibition “Rost” at the Fotografiska Museum. Dawid pushes the boundaries to what is considered photography, At first glance, his images possess strong aesthetic values, but upon closer inspection, the depicted objects, which appear in all their everyday ordinariness, seem to open up anew. The images undergo a kind of metamorphosis and acquire meanings beyond the merely denoted.
Read more