Fajans, vitglaserad, ristad dekor av ansikte. Signerat I-120 EDITION PICASSO 90/500 MADOURA och stämplat MADOURA PLEIN FEU EDITION PICASSO. Längd 39 cm.
Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.
Carl-Axel Valén, Stockholm.
Alain Ramié, "Picasso, Catalogue de lóevre céramique édité 1947-1971", Galerie Madoura 1988, modellen avbildad sid 148, nr 286.
Modellen utförd i 500 exemplar.