Lergods, reliefdekor av kvinnoansikte i svart. Signerad 97/100 och stämplad MADOURA PLEIN FEU EMPREINTE ORIGINALE DE PICASSO. Längd 33, bredd 25,5 cm.
Nagg.
Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.
Carl-Axel Valén, Stockholm.
Alain Ramié, "Picasso, Catalogue de l'oevre céramique édité 1947-1971", Galerie Madoura 1988, modellen avbildad sid 260, nr 521.
Modellen utförd i 100 exemplar.