Fajans, invändigt glaserad i turkos, utsidan med geometrisk dekor i svart och grönt mot beige fond. Signerad ED-9 inpressat samt stämplat BO GEFLE SWEDEN D41....80. Höjd 28,5 cm, diameter 33 cm.
Obetydliga fotringsnagg, i botten borrhål, små ifyllda glasyrnagg.
I botten borrhål, små ifyllda kantnagg.