1244
121923

A Daum Art Nouveau cameo glass bowl, Nancy, France.

2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Hammer price
1 500 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Melerad glasmassa i grönt och blått med slipad dekor av blommande kvistar. Signerad DAUM NANCY. Diameter 12,5, höjd 8,5 cm.

Mynningen möjligen med litet nagg.

Saleroom notice

Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm.

Provenance

Carl-Axel Valén, Stockholm.