1126
124311

A set of Wiwen Nilsson flatware, 107 pieces, Lund 1946-71.

40 000 - 45 000 SEK
3 530 - 3 970 EUR
3 680 - 4 140 USD
Hammer price
62 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

18 matgafflar
12 matknivar
6 matskedar
6 fiskknivar
6 förrättsgafflar
6 förrättsknivar
6 smörgåsknivar
6 ostknivar
6 dessertskedar
6 tårtgafflar
11 kaffeskedar
6 smörknivar
1+1+1 såssked
1 ragusked
1 kompottsked
1+1 serveringsspade
2 serveringsgafflar
2+1 sillgafflar
(107)

Saleroom notice

Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. Obs ej belagd med konstnärsavgift.

Provenance

Carl-Axel Valén, Stockholm.

More information

Matsilvrets utformning skedde i en dialog med Gregor Paulsson (Intendent vid Nationalmuseum 1916-24, Svenska Slöjdföreningens VD 1920-34, en av 1900-talets viktigaste opinionsbildare i frågor gällande konstindustrin) som ägde rum under en längre period med början år 1931. Meningsutbytet skedde huvudsakligen brevledes.