Matador med rött skynke
Signerad Grünewald. Akvarell 41 x 29,5 cm.
Inköpt av nuvarande ägares farfar, därefter i familjens ägo.
Avbildad på omslag till tidskriften "All världens berättare", juni 1945, nr 4.
Tidskriften medföljer.