977
76377

A French bracket clock, first half 18th century marked "P.RE BAILLOT A PARIS". Bronzes marked with C couronné.

40 000 - 50 000 SEK
3 580 - 4 470 EUR
3 790 - 4 740 USD
Hammer price
Unsold

Inläggningar i boulleteknik med sköldpadd och mässing. Förgyllda bronsbeslag i form av blad och motiv föreställande Perseus och Andromeda. Bronser stämplade med krönt C (C couronné, skattestämpel använd i Frankrike 1745-1749). Urverk och delvis emaljerad urtavla märkt "P.RE BAILLOT A PARIS" (Troligen Pierre B, mästare i Paris 1737). Bordspendylens höjd 81 cm, bredd 40, konsolens höjd 33, bredd 47 cm. Total höjd 114 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Dekorskador, lagningar, senare krönande figur.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?