68
73875

Gustaf Rydberg

(Sweden, 1835-1933)
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 340 EUR
1 140 - 1 420 USD
Hammer price
12 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Sweden, 1835-1933)

"Nätutläggning på Ringsjön"

Signerad G Rydberg och daterad 1914. Duk 27,5 x 41,5 cm.

Provenance

Tidigare i Direktör L. W. Malmquists samlingar, Malmö.
Familjen Gorthon, Helsingborg.

Literature

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustav Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som kat nr 655, sid 118.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?