250
76011

Pehr Hilleström

(Sweden, 1733-1816)
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Hammer price
150 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Pehr Hilleström
(Sweden, 1733-1816)

Vid nystvindan

Signerad Hilleström. Duk 51,5 x 42 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Saleroom notice

Signerad Hilleström.
Proveniens: Tidigare i direktör Christian Röhss samlingar, Göteborg.
Litteratur: Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", I, 1927-29, upptagen i förteckningen, kat nr 256.

Provenance

Tidigare i direktör Christian Röhss samlingar, Göteborg.

Literature

Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", I, 1927-29, upptagen i förteckningen, kat nr 256.