"Bakgårdar, Kungsholmen"
Signerad Albert Engström. Utförd 1893. Akvarell, tusch och blyerts 49 x 24 cm.
Tidigare i Hovsångerskan Marianne Mörners samlingar.
Albert Engström, "Svensk natur - Ett album. Sammanställt av Sven Barthel", 1939, avbildad helsida i färg sid 4-5.