Rysslands angrepp på Stockholm 1719 (Det svenska lejonet försvarar Stockholm mot den dubbelhövdade ryska örnens anfall)
Signerad Tore Strindberg sculp. Gjutarstämplar Sthlms Konstgjuteri fud. Patinerad metall. Höjd 73, diam 89 cm. Skrift på basens kant: "Under ryssarnas vilda härjningar utefter det utmattade Sveriges ostkust gjordes ett huvudangrepp mot Stockholm vilket härstädes lyckligen avvärjdes, anno 1719 13-20 augusti, kanonkulan funnen på Trolludden minner om denna händelse".
Correct estimate € 6.700-7.650.