A SET OF RUSSIAN SILVER AND NIELLO TEA-CADDY AND SUGAR-BOX, makers mark of Pavel Ameriantiyev, Moscow 1899-1908.
Invändigt förgyllda. Kvadratiska med välvt lock. Heltäckande niellodekor av blomslingor och stadsvyer med bl a. Kreml och Petrskyrkan. Höjd 12 resp 9 cm.
Slitage.
×
Log in
Could not log in