Mässing. Graverade städer och deras latituder, bl.a. Stockholm, samt stjärntecken. Märkt "H. Sneewins Fecit Leydae". Diam 11,5 cm.
Skjutmarkör saknas, skador.
H. Sneewing tillhörde en känd familj med tillverkare av nautiska instrument, verksamma i Leiden och Utrecht under 1600-talets andra hälft.