Optikblåst med graverad och slipad dekor av en pärlfiskare. Signerad Orrefors Lindstrand 1343. A.1. K.R. (gravör Karl Rössler). Höjd 28,5 cm.
Obetydlig nagg undertill samt smårepor på livet.
Modellen formgiven år 1934.