Oval, nedåt avsmalnande. Graverad stiliserad dekor av nakna kvinnor med slöjor och växter. Signerad of.G.147.29.C. Höjd 11,5 cm, längd 38,5 cm.
Kantnagg. (2)
H. Ricke, U. Gronert. Glas In Schweden 1915-60. München 1986, katalognummer 76, sid 84.