Lackerat i kinesiskt rött med krackelyr och bronserad dekor i relief av meanderbård m.m, ben av försilvrad mässing. I sargen tre lådor. Hyllplan av glas i mitten. Längd 160 cm, bredd 50 cm, höjd 73 cm.
Slitage, färgbortfall, retuscher. Nyckel saknas.
Enligt uppgift kommer möblemanget kommer ifrån en sovrumsinredning i en Bergslagsgård. När beställningar på hela inredningar utfördes vid NKs verstäder hände det att möblerna inte märktes med NK-brickor. Modell "Åbo" är inte ofta förekommande.