A Nils Fougstedt and Björn Trägårdh set of occasional tables in pewter and black lacquered wood for Svenskt Tenn, circa 1930, the tops with engraved scenes of figures and animals.
Tennskivor med graverad dekor av motiv ur Noaks Ark, benställning av svärtat trä. Ostämplade. Största bordets längd 66,5 cm, bredd 34,5 cm, höjd 55,5 cm.
Smärre skador och slitage. (3)
Literature
Svenskt Tenns katalog 1931, modellnummer 423.
×
Log in
Could not log in