"Clifton's"
Signerad Tova Mozard, daterad 2003 och numrerad AP på etikett a tergo. C-print 93,5 x 117 cm.
Gåva av konstnären till nuvarande ägare.
Pia Kristoffersson m fl, "The owles are not what they seem", utställningskatalog 2005, avbildad på helsida i färg.
Avbildad i DN 15 november 2003, recension av Milou Allerholm.
Upplaga (5+2 AP).
Bilden finns representerad på Moderna Museet i Stockholm.
Twentieth Century Acquisitions, New York samt bl a privat samling Düsseldorff, Tyskland.