"Torg i Sarajevo"
Signerad Sven Erixson och daterad Sarajevo 1930. Duk 65 x 82 cm.
Unionalen, Köpenhamn, 1931, nr 5.
1929-1930 reser X:et runt i Europa, han besöker Spanien, Österrike och Jugoslavien. Staden Sarajevo fångar särskilt hans intresse och några mustiga och spännande skildringar av den sydländska staden tillkommer, jämför "Kopparslagaregatan i Sarajevo" (Göteborgs Konstmuseum).