Flintporslin med målad dekor i färger, med olika motiv. Stämpelsignerade GUSTAVBERG FLINTPORSLIN LÖJA STIG L HANDMÅLAD I , II, III, IV (2 st), V (2 st), VI, VII, VIIII. X, och XII, samt en utan nummer troligen nr XI.
Två tallrikar med nagg, en tallrik krackelerad. (14)