Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:
1128
76887

An Alf Wallander bone china tableware, 67 pieces, Rörstrand 1911-17.

20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 820 - 2 270 USD
Hammer price
15 000 SEK

Benporslin, reliefdekor av fjärilar, vit med guldkant. Omfattar: 24 tallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 desserttallrikar, 6 assietter, 1 terrin med lock och fat, 1 karott med lock, 2 + 1 skålar med hänklar, 1 såsskål, 1 salladjär, 1 kanna, 1 runt fat och 4 olika stora ovala fat. Signerade med stämplad signatur Rörstrand i rödbrunt samt inpressad stämpel Rörstrand och olika nummer.

Obetydliga glasyrmistor, salladjären med obetydliga tillverkningssprickor. (67)

More information

"Fjäril" presenterades som en av Wallanders nya serviser på Stockholmsutställningen 1909. Alf Wallanders serviser slog aldrig helt igenom, framför allt beroende på att de tillverkades i dyrbarare kvaliteter.