Löwenadler Collection H059

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
1SPEGEL, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), barock.De två stora mittglasen senare. Två sprickor i ramen, kronan saknar två dekordelar, en festong något böjd. Mindre dekordelar saknas.
36Herman Lipot, Figurer i landskap.Konstnär: Herman Lipot.
60Michael Zwack, Untitled.Blandteknik på papper uppfodrat på duk
61Keith Haring, Untitled (Triptych).Certifikat från Estate of Keith Haring, id nr 120795A1, 120795A2, 120795A3 medföljer.
120SKULTPURHUVUD, terracotta. Troligen Etruskisk, 300 f.kr.B.C. not A.D.
147MATBORD, av Per Öberg Arkitektkontor, 1900-talets senare hälft.Formgivet av Per Öberg Arkitektkontor.
169LUKTDOSA, förgyllt silver, ostämplad. Senbarock. Samt modern pillerdosa i emalj med motiv av Il Duomo, Florens.Motivet på pillerdosan föreställer Basilica di Santa Maria del Fiore i Florens och inte S:t Pauls katedralen.

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.
91A

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.