Bukowskis presenterar höstens upplaga av Modern Art + Design - Nordens största auktion för modern konst, konsthantverk och design. Auktionen innehåller verk av svenska banbrytande konstnärer som Sigrid Hjertén, Isaac Grünewald och Gösta Adrian-Nilsson samt internationellt betydande namn som Matisse, Picasso och Henry Moore. Bukowskis designavdelning bjuder vidare på eftertraktade föremål från Josef Frank, Axel Einar Hjorth och Otto Schulz samt textilier av Märta Måås-Fjetterström. Läs mer
Bukowskis presenterar höstens upplaga av Modern Art + Design - Nordens största auktion för modern konst, konsthantverk och design. Auktionen innehåller verk av svenska banbrytande konstnärer som Sigrid Hjertén, Isaac Grünewald och Gösta Adrian-Nilsson samt internationellt betydande namn som Matisse, Picasso och Henry Moore. Bukowskis designavdelning bjuder vidare på eftertraktade föremål från Josef Frank, Axel Einar Hjorth och Otto Schulz samt textilier av Märta Måås-Fjetterström.
Bland höjdpunkterna för konsten ser vi bland annat Isaac Grünewalds "Kvinna i blå klänning (Sigrid Hjertén)" föreställande hustrun Sigrid Hjertén som även hon finns representerad med flera verk, bland dem den välkända målningen "Harlekin" och ”Blondinen på Terassen” - auktionens högsta utrop.
Andra betydande verk är en naivistisk målning av Bror Hjort, "Blommande Eva" med en skulpterad ram av konstnären, flera verk av Gösta Adrian-Nilsson (GAN) och tidiga målningar av Halmstadgruppen. Efter vårens succéauktion för Lotte Laserstein ser vi även denna säsong den högaktuella konstnären representerad med ett antal verk, däribland ”Porträtt av familjen Cedergren (Jan, Ingeborg & Madeleine)”, ”Madeleine” och ”Tre läsande flickor”.
Bland de internationella huvudverken ser vi bland annat skulpturen ”Mother & child: fragment” av Henry Moore och ”Buste de Femme, le bras droit leve” av Matisse och ”Pigeon” av Pablo Picasso. Även Norge, Danmark och Finland finns representerade med verk av Jens Ferdinand Willumsen, Thorvald Hellesen och Tove Jansson. Grafikavdelningen omfattar flera intressanta blad av bland andra Picasso, Joan Miró, Marc Chagall, Salvador Dali och Max Ernst.
Designavdelningen bjuder på svenska och internationella designikoner, såsom en vacker Florabyrå av Josef Frank tapetserad med plancher ur Nordens Flora av C.A Lindman, utsökta furumöbler ritade av Einar Hjorth och eftertraktade möbler av Otto Schulz - däribland ett skåp klätt i blått konstläder med pärlspiksdekor med motivet "Paradiset, Adam och Eva i Lustgården”. Vidare presenterar Bukowskis en unik samling armaturer från Nordiska Kompaniet, som sträcker sig över perioden 1920-1950. En av höjdpunkterna är en unik specialbeställd lampa skapad av de framstående belysningsarkitekterna Bertil Brisborg och Olle Elmgren cirka 1951. Auktionen innehåller även en samling dansk design med proveniens Anders Pehrson, designchef på Ateljé Lyktan under 1960-talet, samt rariteter från formgivare som Hans J. Wegner, Alvar Aalto och Tapio Wirkkala.
Glasavdelningen presenterar två fina samlingar med konstglas av bl a Bertil Vallien, Peter Hermansson och Claes Uvesten. Inom keramik erbjuds eftersökt stengods av Stig Lindberg och Berndt Friberg, ett flertal skulpturer av Birger Kaipiainen samt fajanser av Pablo Picasso.
Inom avdelningen för mattor & textilier ser vi stort fokus på vårt moderna svenska kulturarv med höjdpunkter av Märta Måås-Fjetterströms ”Blåplump” och Barbro Nilssons ”Nejlikan blå”, samt en unik vävd tapet av Sigrid Hjertén föreställande ett vegetativt landskap. Auktionen bjuder avslutningsvis även på designsmycken av Wiwen Nilsson, Vivianna Torun Bülow-Hübe, Harald Nielsen, Björn Weckström, Sven-Erik Högberg, Inga-Britt "Ibe" Dahlquist m.fl.
Modern Art + Design
Visning: 9 – 14 november, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet: vardagar kl 11–18, helg kl 11–16
Se auktionens start och hålltider per kategori nedan.
Live Auktion: 15 – 16 november, från kl 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm
15 november från kl 10.00 | Katalognummer |
Silver | 1 – 30 |
Smycken | 31 – 74 |
Glas | 75 – 129 |
Keramik | 130 – 191 |
Nordiska Kompaniets belysningsavdelning | 192 – 243 |
Möbler och Konsthantverk | 244 – 409 |
Mattor | 410 – 476 |
16 november från kl 13.00 | Katalognummer |
Konst | 477 – 765 |
Grafik | 766 – 811 |
Om du är en verifierad Live Auktion kund och inloggad på ditt konto hos oss kan du lägga ett förhandsbud online fram tills det är 10 föremål kvar innan ditt önskade föremål klubbas. Hitta föremålet du önskar bjuda på och skriv in ditt högsta bud i ”Lägg ditt bud”-fältet. Därefter kommer Bukowskis bjuda på föremålet för dig.
Du kan även skicka in ett skriftligt förhandsbud till vår kundservice. Klicka
här för att ladda ner formuläret, fyll i informationen och skicka det till info@bukowskis.com.
Om du är en verifierad Live Auktion kund och inloggad på ditt konto hos oss kan du delta online i realtid under auktionen. Hitta auktionen du vill delta i och klicka “Gå med i livebudgivningen”, så kommer du bli omdirigeras till Bukowskis Live Auktion streamingsida. Föremålet som håller på att säljas visas på skärmen – så håll utkik efter föremålet du önskar bjuda på. Därefter kan du lägga ditt bud i “Lägg ditt bud”-fältet.
Om du föredrar att bjuda via telefon kan en av våra specialister ringa dig från auktionssalen och bjuda på dina vägnar. För att ansöka om telefonbud klicka här, fyll i formuläret och skicka till telephonebid@bukowskis.com senast kl. 20.00 kvällen innan auktion. Var god att specificera katalognummer, ditt fulla namn, adress och telefonnummer som vi kan nå dig på under auktionen.
Om du önskar bjuda Live personligen i auktionssalen kan du registrera dig på Bukowskis, Arsenalgatan 2, Stockholm, från kl 10.00 på auktionsdagen. För mer information kan du kontakta vår kundservice på info@bukowskis.com.
Intervall | Budhöjning |
0 – 3.000 | 200 SEK |
3.000 – 10.000 | 500 SEK |
10.000 – 20.000 | 1.000 SEK |
20.000 – 50.000 | 2.000 SEK |
50.000 – 200.000 | 5.000 SEK |
200.000 – 400.000 | 10.000 SEK |
400.000 – 1.000.000 | 20.000 SEK |
1.000.000 – 5.000.000 | 50.000 SEK |
5.000.000 – 10.000.000 | 100.000 SEK |
10.000.000 + | 100.000 SEK |
Betalning skall ske inom 8 arbetsdagar efter avslutad auktion. Föremål köpta av privatpersoner boende med adress i Sverige, Finland, Tyskland eller Österrike med ett totalbelopp upp till 300,000 SEK betalas via Klarnas betalningstjänst. Betalningsalternativen kommer upp vid betalning så som kortbetalning eller faktura. Betalning görs via bukowskis.com under ”Mina sidor”. Betalningar för företagskunder samt Privatpersoner med ett totalbelopp över 300.000 SEK faktureras av Bukowski Auktioner AB. Du finner fakturan under ”Mina Sidor”. Betalning kan också ske under pågående auktion i lokalerna vid Berzelii Park. Vänligen notera att vi ej tar emot kontanter.
Ingen utlämning erbjuds 18 november till 23 november.
Boka transport av ditt föremål i ”Mina sidor”. Om du inte får upp alternativet Boka transport i Mina sidor behöver ditt föremål specialtransport. Boka specialtransport genom att kontakta specialdelivery@bukowskis.com.
Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Läs mer om alternativen nedan.
Registrera dig med ett klick – Om du är Online kund så behöver du registrera dig som kund för Live Auktioner för att kunna delta i auktionen. Klicka här för att skicka in registreringsansökan eller kontakta validation@bukowskis.com. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först. Behöver du hjälp ber vi dig om att kontakta info@bukowskis.com.
Bekanta dig med köpvillkoren för Live Auktioner här.