Vårens katalog innehåller alltifrån internationell samtida konst, grafik och fotografi till verk av våra mest tongivande samtida svenska konstnärer, såsom Ulla Wiggen, Mamma Andersson, Ola Billgren, Elisabeth Frieberg, Charlotte Gyllenhammar, Maria Friberg samt Andreas Eriksson. Inom kategorin Design bjuder vårens katalog på eftertraktade samlarföremål från svenska formgivare såsom Jonas Bohlin, Mats Theselius, Fredrik Paulsen och Gustaf Westman såväl som internationella toppnamn som Andrée Putman, Mario Bellini, Ettore Sottsass och Piero Fornasetti. Läs mer
Vårens katalog innehåller alltifrån internationell samtida konst, grafik och fotografi till verk av våra mest tongivande samtida svenska konstnärer, såsom Ulla Wiggen, Mamma Andersson, Ola Billgren, Elisabeth Frieberg, Charlotte Gyllenhammar, Maria Friberg samt Andreas Eriksson. Inom kategorin Design bjuder vårens katalog på eftertraktade samlarföremål från svenska formgivare såsom Jonas Bohlin, Mats Theselius, Fredrik Paulsen och Gustaf Westman såväl som internationella toppnamn som Andrée Putman, Mario Bellini, Ettore Sottsass och Piero Fornasetti.
Mamma Andersson är en av Sveriges mest omtalade konstnärer, internationellt uppmärksammad bland annat med separatutställning på Louisiana i Danmark 2021. Mamma Anderssons konstnärskap är högst samtida men sammanfogar flera klassiska genrer, som stilleben, landskapsmåleri och interiörer. Hon arbetar med bildfragment och personliga motiv utifrån teman som familj och natur, dessa fogas samman och bildar nya egensinniga världar. Vårens katalog innehåller inte mindre än tre målningar - ”Bättre famntag än av mor väntar dig när du blir stor” (1997), ”Runda Bordet” (2000) samt ”Objekt” (2000). Den sistnämna, ett av auktionens huvudnummer, utgörs av en arkitektonisk mörk bildvärld med kantiga bassänger som står i stark kontrast till en intim familjescen i målningens förgrund. Motivet ramas in av en körsbärskvist - en japansk symbol för livets förgänglighet och skönhet.
Ytterligare en intressant kvinnlig konstnär i vårens katalog är Ulla Wiggen som efter en lovande karriär på 1960-talet tog en paus som konstnär. Efter en uppmärksammad retroaktiv utställning på Moderna Museet har Ulla Wiggen på senare år gjort comeback med nya verk inkluderade i betydande svenska och internationella samlingar. I verket ”Sändare”, från 1968, transporteras vi bakåt i tiden till Wiggens tidiga karriär, en betydande period i hennes konstnärskap och generellt en intressant tid i svensk konsthistoria. Ytterligare höjdpunkter i katalogen inkluderar verk av Rolf Hanson, Dan Wolgers, Ola Billgren, Stephan Balkenhol, Klara Lidén samt skulptur av Cecilia Edefalk, Klara Kristalova och Eva Hild.
Fotoavdelningen presenterar flertalet ikoniska porträtt av Anton Corbijn, Terry O’Neill, Mikael Jansson, Ruud van Empel och Nan Goldin såväl som två självporträtt av den amerikanska konstnären Cindy Sherman som med sin distinkta stil under fyra årtionden utforskat identitet och kulturella koder. Med en avdelning grafiska motiv av hög internationell kvalitet innehåller katalogen även eftertraktade motiv av några av 1900-talets största amerikanska konstnärer däribland Keith Haring, Andy Warhol, Roy Lichtenstein och Robert Indiana.
Design presenterar en eklektisk avdelning samtida svenska formgivare däribland Jonas Bohlin, Mats Theselius, Fredrik Paulsen och Gustaf Westman såväl som internationella toppnamn som Andrée Putman, Ettore Sottsass, Michel Duroy, Mario Bellini, Hans J Wegner, Eero Saarinen och Piero Lissoni. Jonas Bohlin står för ett av auktionens högsta utrop med sin stol ”Concrete”, en raritet inom svensk möbelkonst och samtida designikon. Från Mats Theselius återfinner vi bland annat flertalet fåtöljer och skåp samt en kanapé - alla i hans omisskännliga stil. Inom avdelningen hittar vi även två samlingar Designobjekt från Memphis-gruppen och Piero Fornasetti som med sina ikoniska uttryck tillför färg och lekfullhet till avdelningen.
Contemporary Art & Design
Visning 21 – 25 april, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16
Auktion Live 26 april, Arsenalsgatan 2, Stockholm
26 april från kl 10.00 | Nummer |
Design | 1 – 149 |
Fotografi | 150 – 254 |
Samtida konst | 255 – 457 |
Grafik | 458 – 518 |
Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Läs mer om alternativen nedan.
Registrera dig med ett klick – Om du är Online kund så behöver du registrera dig som kund för Live Auktioner för att kunna delta i auktionen. Klicka här för att skicka in registreringsansökan eller kontakta validation@bukowskis.com. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först. Behöver du hjälp ber vi dig om att kontakta info@bukowskis.com.
Bekanta dig med köpvillkoren för Live Auktioner här.
Om du är en verifierad Live Auktion kund och inloggad på ditt konto hos oss kan du lägga ett förhandsbud online fram tills det är 10 föremål kvar innan ditt önskade föremål klubbas. Hitta föremålet du önskar bjuda på och skriv in ditt högsta bud i ”Lägg ditt bud”-fältet. Därefter kommer Bukowskis bjuda på föremålet för dig.
Du kan även skicka in ett skriftligt förhandsbud till vår kundservice. Klicka
här för att ladda ner formuläret, fyll i informationen och skicka det till info@bukowskis.com.
Om du är en verifierad Live Auktion kund och inloggad på ditt konto hos oss kan du delta online i realtid under auktionen. Hitta auktionen du vill delta i och klicka “Gå med i livebudgivningen”, så kommer du bli omdirigeras till Bukowskis Live Auktion streamingsida. Föremålet som håller på att säljas visas på skärmen – så håll utkik efter föremålet du önskar bjuda på. Därefter kan du lägga ditt bud i “Lägg ditt bud”-fältet.
Om du föredrar att bjuda via telefon kan en av våra specialister ringa dig från auktionssalen och bjuda på dina vägnar. För att ansöka om telefonbud klicka här, fyll i formuläret och skicka till telephonebid@bukowskis.com senast kl. 20.00 kvällen innan auktion. Var god att specificera katalognummer, ditt fulla namn, adress och telefonnummer som vi kan nå dig på under auktionen.
Om du önskar bjuda Live personligen i auktionssalen kan du registrera dig på Bukowskis, Arsenalgatan 2, Stockholm, från kl 09.00 på auktionsdagen. För mer information kan du kontakta vår kundservice på info@bukowskis.com.
Intervall | Budhöjning |
0 – 3.000 | 200 SEK |
3.000 – 10.000 | 500 SEK |
10.000 – 20.000 | 1.000 SEK |
20.000 – 50.000 | 2.000 SEK |
50.000 – 200.000 | 5.000 SEK |
200.000 – 400.000 | 10.000 SEK |
400.000 – 1.000.000 | 20.000 SEK |
1.000.000 – 5.000.000 | 50.000 SEK |
5.000.000 – 10.000.000 | 100.000 SEK |
10.000.000 + | 250.000 SEK |
Betalning skall ske inom 8 arbetsdagar efter avslutad auktion. Föremål köpta av privatpersoner boende med adress i Sverige, Finland, Tyskland eller Österrike med ett totalbelopp upp till 300,000 SEK betalas via Klarnas betalningstjänst. Betalningsalternativen kommer upp vid betalning så som kortbetalning eller faktura. Betalning görs via bukowskis.com under ”Mina sidor”. Betalningar för företagskunder samt Privatpersoner med ett totalbelopp över 300.000 SEK faktureras av Bukowski Auktioner AB. Du finner fakturan under ”Mina Sidor”. Betalning kan också ske under pågående auktion i lokalerna vid Berzelii Park. Vänligen notera att vi ej tar emot kontanter.
Onsdagen den 26:e till fredagen 28:e april finns möjlighet att betala och hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Arsenalsgatan 2, Stockholm. Ingen utlämning erbjuds mellan den 29 april – 7 maj.
Fr.o.m. måndagen den 8 maj sker utlämning endast på Bukowskis, Västberga Allé 3, Stockholm.
Fr.o.m. fredagen 12 maj debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.
Har du vunnit en budgivning i en av Bukowskis auktioner kan du enkelt boka utlämning online via ”Mina sidor” efter att du har betalat för ditt föremål. Du kan även kontakta oss på specialdelivery@bukowskis.com om du behöver hjälp med att hitta bästa transportlösningen för dig.