Modern Art + Design 632

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
21Edvin Öhrström, skulptur, Lindshammars glasbruk 1960-tal, ed. 2/5.Spricka samt litet slagmärke.
32Alvar Aalto, vas, "Savoy/ modell 3030", Iittala glasbruk ca 1950.Vasen är signerad och utförd vid Iittala 1950-tal.
90Anders Bruno Liljefors, vaser, 2 st, stengods, Gustavsbergs studio, ca 1949-50.Den gula med glasyrsprickor/ the yellow with glaze cracks.
254Sigvard Bernadotte, matta, rölakan, ca 512-515 x 247-253 cm, signerad SB.Smärre lagningar.
305Thonet Mundus AG, taburett, modell B 313, Wien, ca 1929.Ej formgiven av Josef Frank.
331Bruno Mathsson, vilfåtölj, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.Fotändan lagad. Ett hjul med lagning/The end-part towards the feet is repaired. One wheel with repair
358Josef Frank, soffbord, modell 2168, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.Stenskivan med nagg/ the marble top with chips.
438Gio Ponti, & Piero Fornasetti, unikt skåp, utfört för MS Guilio Cesare, Italien ca 1951.Ett signerat certifikat av Salvatore Licitra från Gio Ponti-arkivet medföljer.
443Carl Fredrik Reuterswärd, Pennan.Unikt.
471Gerhard Nordström, "En utflykt i det gröna".Korrekt titel: "En utflykt i det gröna". Gåva från konstnären till Jan Torsten Ahlstrand 1998. Troligen utförd på 1980- eller 90-talet. En variant av detta motiv finns i Moderna Museets samlingar.
521Mark Tobey, "Dance Macabre".Werner R. Knöll, Basel borttagen från provenienslistan.
525Roberto Matta, "Cri de fleche".Utförd 1959-62.
528Lynn Chadwick, ”Walking couple II”.Korrekt referens i catalogue raisonné ska vara 693.
542Elsa Thoresen, Tång.Litet färgbortfall i nedre vänstra delen.
601Arman (Armand Pierre Fernandez), ”Blue and Silver”.Felaktigt angivet arkivnummer i den tryckta katalogen, korrekt nummer är 8.451. Certifikat medföljer.
615Erik Olson, ”Carré Rouge (Röd kvadrat)".Katalognumret troligtvis EJ utställt på Art Concret-utställningen som visades på Café Puck under Stockholmsutställningen, 19 augusti - 29 september 1930. Katalognumret troligtvis EJ avbildat i det interiörfotografi från Art Concret-utställningen som reproducerats i Anders Wahlgren, "Otto G Carlsund", Carlssons förlag 2021, sid 199. Den avbildade målningen torde vara den mindre versionen: "Carré Rogue (Röd kvadrat)", ca 25 x 30 cm, i samlingarna på Hallands Konstmuseum.
641Isaac Grünewald, Nature Morte.Proveniens: Direktör Harald Eugen Rosenberg Därefter i arv till nuvarande ägare
674Knut Lundström, "Musikabstraktion".Utförd 1920-30.
693Roberto Matta, Utan titel.Utförd mellan 1970-75. Ett certifikat utfärdat av Alisée Matta, Archives de l'oeuvre de Matta medföljer verket.
708Roberto Matta, "Pomme de Mer".Utförd 1968.
762David Hockney, "Pool Made with Paper and Blue Ink for Book".Notera att den tillhörande boken ej är inkluderad i försäljningen.
780APablo Picasso, "Jeux de pages".Observera fel katalogtext i den tryckta katalogen. Korrekt katalogtext finns på vår onlinekatalog.
788"Composition bleue et verte".Införselmoms tillkommer på klubbat pris.
791Portfölj "Drawing lesson Part I - Line".Korrekt utrop: 40.000 - 60.000 SEK.

Utdragna föremål

Nr.
30
706

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.