Nr. | Föremål | Ändringar |
100 | TUMLARE, försilvrad mässing, 1700-tal. | Mässing, ej koppar. |
123 | Jens Kieldsen Sommerfeldt (verksam i Aalborg, född 1692, död 1772), kaffekanna, silver. Rokoko. | Kannan är inte baltisk, den är stämplad av Jens Kieldsen Sommerfeldt (verksam i Aalborg, född 1692, död 1772). |
179 | MATTA, Antik Ersari, ca 235,5 x 197 cm. (samt kortsidorna med 4-14,5 cm slätväv). | den kortare slätväven på en sida är påsydd senare, den kan vara från en annan Ersari. |
200 | MATTA, semiantik Kirman, ca 360 x 284 cm. | Bredden är 284 inte 248,5 cm |
217 | MATTA, antik/semiantik Täbris part silk figural, ca 345-346 x 217,5-232 cm. | Måtten är ca 345-346 x 217,5-232 cm. |
268 | Joan Miró, "Louisiana". | Föremålet omfattas Droite de suite. |
280 | Pablo Picasso, "Minotaure caressant une femme" ur: "La Suite Vollard". | Ej signerad med blyerts som tidigare angivet. |
289 | Banksy, "Napalm". | Endast numrerad med blyerts. |
376 | Willem Kalf Hans art, Stilleben med ostron, kritpipa, glas, frukter och insekter. | Abraham Mignon, kopia efter. |
401 | Emil Österman, Morgonstund. | Utställningar: (Möjligtvis) Baltiska utställningen, Malmö, 15 maj - 4 oktober 1914, eventuellt identisk med kat nr 561 ("Min hustru och min son"). |
469 | Olof Arenius Tillskriven, "Carl Wilhelm Leijonhufvud" (1728-1760). | Tillskriven Olof Arenius. |
476 | Helmer Osslund, "Faxälven vid Granvåg". | Olja på smörpapper uppklistrat på duk lagd på pannå. |
485 | Jakob Björck, ”Katarina Ebba Barck” (född Horn af Åminne) (1720-1781). | Jacob Björck |
496 | HOLLÄNDSK SKOLA, omkring 1700. Stilleben med blommor, rede och insekter. | Holländsk skola, omkring 1700. |
679 | VAS, glas. Lobmeyr, early 20th Century. | Lobmeyer, early 20th Century. |
735 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Restaurerad samt överglaserad stjärnspricka i botten. |
736 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95
). | Restaurerad, har varit i två delar. Lagningen välgjord. |
746 | VAS, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal. | Notera att den har en spricka. circa 30 cm long. |