Mörkblå botten med stora polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Röd huvudbård med blom-, arabesk- och granatäppelrankor.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck och smärre skador, ett hörn något skadat.