Sini Majuri, glasskulptur, "Jungle Peacock/9", signerad Sini Majuri 2022, Glass Studio Mafka&Alakoski Riihimäki.
Glasblåsare Kari Alakoski och Marja Hepo-aho. Munblåst glas. Driven. Höjd 20 cm. Diameter 14 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Ur konstnärens egen samling.
A'Design Awards. Como Italia. Golden Award 2018.
Bukowskis presenterar en kollektion av prisbelönta glaskonstnärerna Sini Majuri och Marja Hepo-aho, som visar ett sällsynt tvärsnitt av samtida finskt glas. De unika skulpturerna speglar djupet i de skandinaviska skogarna och de osynliga lagren av det mänskliga psyket. Urvalet inkluderar noggrant handplockade bitar av tidlösa designobjekt.
Verk av dessa konstnärer, som djärvt förnyar området för samtida glas, finns i prestigefyllda samlingar, som de från Berengo Studio och Museo del Vetro i Murano. Majuri och Hepo-aho har också medverkat i många internationella utställningar, som Venice Glass Week utställningen år 2021 på Bel Air Fine Art Gallery.
Hepo-aho kombinerar på ett innovativt sätt glas med naturmaterial som trä och sten, och hennes förgyllda skulpturer om folklore och femininitet har rönt stor uppmärksamhet i media. Majuri har i sin tur belönats med Golden A'Design priset i Italien, och hon har designat för M + Museum i Hong Kong och DutZ Collection i Nederländerna. Hennes verk har publicerats i Urban Glass, Elle och Designboom.
Sini Majuri is a glass artist from Helsinki, Finland. Majuri mixes modern technology with traditional glass blowing techniques - aiming to create contemporary narratives with glass.
Her design has been exhibited in international shows in USA, Canada, Japan, Europe and China.
The premise of the design philosophy behind Sini Majuri Glass art is to create future classics: objects that gain their value from the quality and design.
There are always hidden details and optical tricks in Majuri’s pieces. Sometimes the shadows or the reflections are the most important part of the object.
Sini Majuri's design reflects the contrasts in nature - glass is a medium that can be weightless and strong in the same time. This is something that makes it a perfect medium for creating objects that have a soul.