Torsten Esbjörnsson

Starka färger och grafiska former – en samling av Torsten Esbjörnsson
Torsten Esbjörnsson är en av de främsta svenska företrädarna för den konkreta konsten. Han föddes 1925 i byn Örum på Österlen och i en ung ålder förväntades han ta över familjens lantbruk. Men längtan att få uttrycka sig blev starkare och när Esbjörnsson upptäckte bildens universum blev det en vändpunkt i hans liv. Han sökte och kom in på Konstakademien i Köpenhamn. Upptäckten av Mondrian och Kandinsky fick Esbjörnsson att ta mopeden till Paris där han gick på vernissager, föreläsningar och diskussionsaftnar – den konstnär som gjorde störst intryck var Victor Vasarely. Esbjörnssons målningar är präglade av starka färger och vindlande geometriska kompositioner som lockar betraktaren att kliva in i varje enskild målning. Torsten Esbjörnsson gick bort 2012 och målningarna i denna tema-auktion kommer från hans kvarlåtenskap.

43 föremål
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk,
Klubbat pris
4 435 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, daterad 2006.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, daterad 2009,
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, daterad 2010.
Klubbat pris
10 111 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
5 278 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, signerad á tergo,
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
10 211 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, signerad, daterad 2004,
Klubbat pris
5 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk, signerad, daterad 2004-2005,
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Ej signerad.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Monogramsignerad.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tego. 2010.
Klubbat pris
18 003 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo 2002.
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo 2004.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo 2007.
Klubbat pris
5 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo. 2003-2004.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo. 2004.
Klubbat pris
4 808 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på duk. Signerad a tergo. 2010.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på pannå,
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på pannå, signerad á tergo,
Klubbat pris
5 667 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på pannå, signerad á tergo, daterad,
Klubbat pris
10 003 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN ESBJÖRNSSON, olja på pannå. Ej signerad.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

892. Anders Zorn, "Fröken Amelie Coyet".
Utropspris
200 000 - 400 000 SEK
Budhistorik
290 000

ditt bud
280 000

ditt bud
270 000

ditt bud
260 000

ditt bud
250 000

ditt bud
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
Aktuellt bud:
290 000 SEK