Fanerad med jakaranda, plommon, och amarant. Beslag och listverk av förgylld mässing. Inläggningar i rutfaner, romber, och fält. Tre lådor. Skiva av grå kalksten. Signerad NK med kallstämpel på lådkanten. Längd 130, bredd 62, höjd 83 cm. Nyckel finns.